Friday, June 1, 2007

Hediye Paketleri

Kocaman, süslü püslü bir hediye paketi beklerken minicik bir sürü paketle karşılaştım. Yok, aslında tam olarak öyle de olmadı. Ben bekliyordum kocaman paketi uzun zamandır, bir kaç yıldır; bu süreçte bana verilen bir sürü minik paketi gülümseyerek açtım, içlerinden çıkanları uygun yerlere yerleştirdim ve dönüp beklemeye devam ettim büyük paketi. Ama gelmedi, senelerdir, gelmiyor.
Bu iş hep böyledir, büyük paketlerde hep son derece işlevsel ama çok da özel olmayan hediyeler vardır. Kullanıma açıktırlar ve sadece kullanıldıkları kadardırlar. İnsanın sahip olma dürtüsünü tetiklerler ve aslında hepsi de o kadardır. Artık ona sahipsindir, bunu hissettikten sonrası da yoktur zaten. Öncesindeki bekleme süreci daha bile keyiflidir belki de. İçinde hayali ve umudu barındırır çünkü.
Küçük paketlerse tam tersidir, hiçbir işlevselliği yoktur içinden çıkanların ama mutlaka çok özel bir yanları vardır. Seni mutlaka gülümsetir, her zaman sana hatırlattığı güzel bir şeyler vardır ve her zaman seni mutlu ederler. Ama küçüktürler işte, tam da bu yüzden çoğu zaman görünmez olurlar. Sen o kadar odaklanmışsındır ki büyük pakete, ne yapsalar dikkatini çekemezler. Bööyle kaçırır durursun bir sürü güzel hediyeyi...

No comments: